Czy zdołasz odmówić królowej? Brytyjska monarchini angażuje się w promocję czytelnictwa

Czy znasz instagramowy profil The Queen’s Reading Room? Konto obserwuje już ponad 172 tys. miłośników literatury. Zostało ono założone w 2021 roku przez brytyjską monarchini, królową Kamilę,
a jego celem jest promocja czytelnictwa. Dwa lata później, w 2023 roku, królowa zainaugurowała także podcast pod tym samym tytułem. Choć oba projekty działają dziś pod skrzydłami niezależnej organizacji charytatywnej, monarchini nie przestała być w nie zaangażowana. 

Podczas niedawnego spotkania w ramach prowadzonego przez siebie klubu czytelniczego „The Queen’s Reading Room”, brytyjska królowa przekonywała, że “książki są dobre, a nauka to potwierdza”. W ten sposób odnosiła się do wyników badań zleconych przez QRC, których celem było ustalenie, co dzieje się z ludzkim mózgiem podczas czytania książek oraz czy istnieje związek między czytaniem fikcji a dobrym samopoczuciem. W spotkaniu wzięły udział osoby zaangażowane w projekt badawczy, autorzy, dziennikarze oraz promotorzy czytelnictwa. 

Naukowcy, wykorzystując skany mózgu oraz testy przewodnictwa skóry, dowiedli, że związek między czytaniem a dobrym samopoczuciem jest niezaprzeczalny. Zebrane w trakcie badań ponad 72 miliony danych wykazały szereg emocjonalnych reakcji mózgu na dostępne w książkach treści.

Zdaniem badaczy 5 minut czytania dziennie wystarczy, aby zredukować poziom stresu nawet o 20 proc. oraz polepszyć koncentrację aż o 11 proc!

Dowiedziono również, że czytanie we wczesnych godzinach porannych pozwala na nawiązywanie lepszych relacji z innymi ludźmi. Pozwala także skuteczniej radzić sobie z wyzwaniami danego dnia.

„Pięć minut czytania dziennie jest równie ważne dla zdrowia, jak wykonanie 10 tys. kroków i zdrowa dieta” – przekonywała podczas spotkania królowa. 

Źródło: https://rynek-ksiazki.pl

Dodaj komentarz