Non-fiction. Festiwal reportażu 2024

Daj się porwać fali dobrej literatury! Festiwal Reportażu NON-FICTION 2024 już za moment zawita do Gdyni

Morza szum, ptaków śpiew i literatura faktu? Tak, w Gdyni to możliwe! W ostatnich dniach czerwca w tym nadmorskim mieście rozpocznie się bowiem 9. edycja Festiwalu Reportażu NON-FICTION. Jak brzmi hasło tegorocznej edycji i jakie atrakcje skrywa program? Sprawdź!

Powodów, dla których warto odwiedzić latem Gdynię nie brakuje, ale do tej listy należy dopisać kolejny mocny punkt – Festiwalu Reportażu NON-FICTION. Po 8 latach w Krakowie festiwal przenosi się nad polskie morze. Czy to zmiana na lepsze? Zdecydowanie warto się przekonać! 

Festiwal startuje już w piątek – 28 czerwca i potrwa do niedzieli – 30 czerwca. Spotkania odbywać się będą w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1A), a wstęp na nie będzie bezpłatny. Wszystkie wydarzenia będą również transmitowane na żywo wraz z tłumaczeniem na język polski migowy na facebookowym profilu festiwalu: www.facebook.com/festiwalnonfiction. 

Tegorocznym hasłem przewodnim Festiwalu jest „Morze”. Czy zatem dyskusje i rozmowy z autorami krążyć będą wyłącznie wokół wody?

Porozmawiamy o migracjach i migrantach, kolonializmie, elektrowniach jądrowych, bobrach i tygrysach, no i oczywiście o morzu. Temat festiwalu jak zawsze potraktujemy szeroko, jako punkt wyjścia do rozmowy o wyzwaniach współczesności – deklarują organizatorzy.

Organizatorzy podkreślają także, że dzięki przenosinom do Gdyni festiwal wzbogaci się o pozaliterackie formy reportażu: radio, podcast czy wystawę fotoreportażu. Nie zabraknie jednak znanych i cenionych twórców, debat poruszających ważne społeczne tematy oraz książkowych premier. Jak więc prezentuje się program?


NON-FICTION powstał w 2016 roku jako festiwal niezależny od wydawnictw, mediów i instytucji kultury. Do tej pory odbyło się 8 edycji, które uczyniły go jednym z najciekawszych festiwali tematycznych w Polsce. Każda edycja ma swój temat, wokół którego koncentruje się program.

Organizatorzy festiwalu od lat szczególny kładą nacisk na tematy związane z wrażliwością społeczną, różnymi formami wykluczenia, katastrofą ekologiczną, ubóstwem, rynkiem pracy czy gentryfikacją. Od lat także połowę lub więcej osób zaproszonych do dyskusji stanowią kobiety.

Festiwal NON-FICTION należy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, która dąży do usieciowienia współpracy pomiędzy festiwalami, a także zwiększenia świadomości ekologicznej polskich wydawnictw, przedstawicieli rynku książki, mediów i odbiorców kultury.

Koalicja zrzesza 11 inicjatywMiedzianka Po DrodzeStolica Języka PolskiegoLiteracki Sopot, Zakopiański Festiwal LiterackiPatrząc na WschódPlaneta Izabelin, Festiwal Dzieje SięRadomska Wiosna LiterackaFestiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry, Literacki Świdwin oraz Festiwal Reportażu NON-FICTION.Źródła: https://nonfiction.pl/; https://muzeumgdynia.pl/wydarzenie/festiwal-reportazu-non-fiction/; https://www.facebook.com/festiwalnonfiction

Grafiki: https://www.facebook.com/festiwalnonfiction

Dodaj komentarz