chlopki-opowiesc-o-n-c64601b

Chłopki: opowieść o naszych babkach

Autor:

Joanna Kuciel-Frydryszak

Data wydania:

19/10/2023

Kategoria:

Wydawnictwo:

Marginesy

Stron:

496

ISBN:

9788367674317

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki
Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

„Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich”.
– Izabela Kuna

„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…”
– Joanna Kos-Krauze

„Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka”.
– Kacper Pobłocki, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo

Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – dodatkowe informacje
W książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanna Kuciel-Frydryszak, dziennikarka i pisarka, przedstawia czytelnikowi świat niewidzialnych kobiet. „Chłopki” to historia opowiedziana z perspektywy kobiet, które przez całe swoje życie miały niewiele do powiedzenia, bo nikt nie chciał ich słuchać. Wyjątkowa opowieść o babkach i prababkach, kobietach wychowujących się na wsi. Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach ”Joanny Kuciel-Frydryszak przedstawia prawdziwy obraz codzienności kobiet w patriarchalnym społeczeństwie.

Styl
80%
Fabuła
80%
Emocje
100%

Według opinii 01 Czytelników

Sortuj według

  • Avatar

    Ksiazki na kolkach

    Chłopki. Opowieść, którą każdy powinien poznać

    Nic nie daje takiej satysfakcji, jak skończenie ważnej lektury. Zwłaszcza takiej, która opowiada o naszych przodkach, ich trudnym losie. „Chłopki…” są zdecydowanie taką lekturą, bez koloryzowania, opisuje historie kobiet, które musiały zmagać się z wyzyskiem, złym traktowaniem oraz z biedą. Doceniajmy tę wielką pracę, dzięki której możemy żyć.

    2024-04-26

Zostaw opinię na ten temat!

Aktualności

Nadchodzące wydarzenia

maj 2024

pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23


24


25


26


27


28


29


30


31