kozioł-przemyslaw-kowalewski

Kozioł

Autor:

Przemysław Kowalewski

Data wydania:

31/05/2023

Kategoria:

Cykl:

Ugne Galant (tom 1)

Wydawnictwo:

Filia

Stron:

456

ISBN:

9788382806953

Prawda cię przerazi.

Rok 1957. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa, które miało miejsce we wrześniu 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.

Styl
90%
Fabuła
90%
Emocje
90%

Według opinii 02 Czytelników

Sortuj według

 • Avatar

  agskorek

  Kryminał retro ze Szczecinem w tle

  Wątek II wojny światowej w książkach kryminalnych. Lubicie czy niekonieczn
  Powojenny Szczecin rok 1957, Rzeczpospolita Polska Ludowa, komunistyczna milicja, kanibalizm. Retrospekcje z czasów II wojny światowej, tajne śledztwo to wszystko znajdziemy w rewelacyjnym kryminalnym debiucie 2023 roku, „Kozioł” Przemyslaw Kowalewski.
  Książka mroczna z niesamowitym klimatem, oczami wyobraźni nie raz przenosiłam się do roku 1957 i czułam się jak jeden z bohaterów książki. Autor już od pierwszych stron zaserwował mi lekturę pełną emocji. Spowodował, że nie mogłam zasnąć bo w głowie wciąż miałam tysiące pytań i chciałam poznać jak najszybciej odpowiedzi. Rewelacyjne opisy Szczecina spowodowały, że mam ochotę to miasto poznać, zwiedzić razem z książką w ręku aby odnaleźć te wszystkie miejsca które są w niej opisane.

  2024-04-27
 • Avatar

  lap za ksiazke

  Kryminał z historią w tle

  Uwielbiam książki z historią w tle. Lubię później doczytywać informacje i poszerzać swoją wiedzę. Dziś zapraszam Was do powojennego Szczecina.

  Dziwne przypadki zgonów sprawiają, że milicja ma niełatwe zadanie. Sprawa zaczyna przypominać tą sprzed kilku lat i szybko zostaje utajniona. Kolejne zwłoki potwierdzają wstępne przypuszczenia. W Szczecinie grasuje kanibal.
  Komu zależy na ukryciu prawdy? Dziwne zbiegi okoliczności, zaginięcia światków, przypadkowe wypadki. Ktoś przeszkadza w śledztwie. Ktoś bardzo nie chce, żeby połączyć sprawę z tą rozwiązana kilka lat wcześniej.

  Kozioł to bardzo dobra książka. Zaczynają od tego co lubię historia. Wojna, obozy koncentracyjne, komunistyczne państwo i nieudolność wladz. Szczecin, którego losy poznajemy, jest jednym z bohaterów tej książki. To naprawdę udany zabieg.
  Czytając trudno uwierzyć, że to debiut. Autor świetnie posługuje się piórem, bogate słownictwo, udane dialogi i opisy (jakbym spacerował w powojennym Szczecinie)
  Teraz najważniejsze! Jaka to jest zagadka kryminalna! Ważne jest to, że sprawa Cypka miała miejsce naprawdę i w książce są użyte akta tej sprawy. Autor dodaje nam tajemniczą sektę. Czciciele diabła mają swój pogląd na świat i swoje rytuały. Wśród ich członków nie brakuje notabli Szczecina i partyjnych dygnitarzy. Wartka akcja i szybkie tempo nie pozwalają się nam nudzić. Dodatkowo motyw ze służbami, które przeszkadzają w działaniu milicji, sztos.
  Mam jednak trochę mieszane uczucia co do bohaterów. Nie przekonują mnie i raczej ich nie zapamiętam na długo. Fakt, że pomimo przeciwności łatwo rozwiązali zagadkę też jest lekkim minusikiem. To takie moje marudzenie, pewnie się już do tego przyzwyczailiście

  2024-04-26

Zostaw opinię na ten temat!

Aktualności

Nadchodzące wydarzenia

maj 2024

pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23


24


25


26


27


28


29


30


31