Olimpijskie medale nie tylko dla sportowców
Czy wiesz, który polski pisarz, autor jednej ze szkolnych lektur, ma na swoim koncie także brązowy medal olimpijski? Sprawdź!
Oczy całego świata skierowane są obecnie w stronę XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. To doskonała okazja, by przypomnieć, że w historii olimpiady medale trafiały nie tylko w ręce sportowców. Otrzymywali je również artyści i pisarze. Jednym z nich był Jan Parandowski.
Kim był Jan Parandowski?
Jan Parandowski (1895-1978) był pisarzem, eseistą i tłumaczem literatury. Równo 100 lat temu, w 1924 roku opublikował swoją słynną „Mitologię”. Czy mógł wtedy podejrzewać, że jego dzieło stanie się lekturą szkolną i będzie czytane przez kolejne pokolenia młodych Polek i Polaków? Czy jest tu ktoś, kto choć raz nie trzymał tej książki w ręku?
Choć Parandowskiemu wróżono Literacką Nagrodę Nobla, zdobył on inne cenne wyróżnienie, mianowicie… medal olimpijski! Nie otrzymał go jednak w żadnej dyscyplinie sportowej. Jak to możliwe?
Olimpijskie Konkursy Sztuki i Literatury
Między rokiem 1912 a 1948, równolegle do zawodów sportowych, podczas olimpiady odbywały się Olimpijskie Konkursy Sztuki i Literatury. Prezentowane dzieła miały nawiązywać do sportu. Zwycięzców tych dziedzin równie honorowano medalami. W ten sposób brązowy medal olimpijski trafił w 1936 roku
w ręce Jana Parandowskiego. Pisarz otrzymał nagrodę za powieść Dysk olimpijski.
Sukces na tzw. olimpiadzie Hitlera (tak potocznie nazywa się Igrzyska Olimpijskie odbywające się w sierpniu 1936 roku w Berlinie, kiedy to kanclerzem Niemiec był Adolf Hitler) nie zapewnił mu jednak bezpieczeństwa podczas II Wojny Światowej i niemieckiej okupacji. Pisarz działał w konspiracji, a podczas Powstania Warszawskiego spłonęło jego mieszkanie wraz z całym archiwum, zawierającym także niepublikowane dotąd prace.
Wiele lat później, podczas jednego ze spotkań w Klubie Olimpijczyka, Parandowski miał powiedzieć:
To jednak nie koniec powiązań Parandowskiego z olimpiadą. Od 1989 roku odbywa się Ogólnopolski Konkurs im. Jana Parandowskiego na opowiadania o tematyce olimpijskiej, skierowany do młodzieży. Prace młodych autorów powinny promować wartości olimpijskie, m.in.: przyjaźń, szacunek, dążenie do doskonałości czy uczciwą rywalizację.
W 2009 roku konkurs został uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za jedną z 20 najlepszych inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez Narodowe Komitety Olimpijskie na świecie.
Lubiliście „Mitologię” Parandowskiego? Wiedzieliście, że był medalistą olimpijskim?
Źródła: https://olimpijski.pl; https://www.national-geographic.pl