|

Powstał mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego poety, dramatopisarza i eseisty –Zbigniewa Herberta. Z tej okazji Narodowe Centrum Kultury (NCK) postanowiło upamiętnić autora wyjątkowym muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tymka 47.

Autorką muralu, zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio, jest Magdalena Kaczanowska. Wyjątkowe dzieło zajmuje aż 220 m kw. i jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 roku, autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej. Na muralu, obok podobizny poety, umieszczono także fragment wiersza „Przesłanie Pana Cogito”.

Fot. Good Looking Studio / Michał Dziurkowski

To nie pierwszy raz kiedy Narodowe Centrum Kultury wykorzystuje przestrzeń miejską dla upamiętnienia rocznic i jubileuszy ważnych postaci ze świata literatury. W 2021 roku uczczono w ten sposób 100. rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mural można oglądać w Warszawie, na ścianie budynku przy ul. Solec 85. Tu także obok podobizny poety umieszczono fragment Jego wiersza „Spojrzenie”.

Fot. Paradox Media

Jak podoba Wam się mural upamiętniający Zbigniewa Herberta? Mieliście już okazję widzieć ten wielkopowierzchniowy portret na żywo (został odsłonięty w styczniu)? Co sądzicie o takim sposobie upamiętniania osób ważnych dla polskiej kultury?

Źródło: https://www.nck.pl/

Jeden komentarz

Dodaj komentarz