Kryminalny Debiut Roku 2023

Poznaliśmy zwycięzcę plebiscytu na Kryminalny Debiut Roku 2023

Już po raz trzeci do Torunia zjechali najpopularniejsi autorzy i autorki powieści kryminalnych i sensacyjnych oraz fani gatunku. Wszystko za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze, czyli festiwalu poświęconego literaturze kryminalnej i sensacyjnej. Od początku wydarzeniu towarzyszy konkurs na najlepszy polski kryminalny debiut minionego roku. Laureatami poprzednich edycji zostali Grzegorz Dziedzic („Żadnych Bogów, żadnych panów”, Wydawnictwo Agora) oraz Julia Łapińska („Czerwone jezioro”, Wydawnictwo Agora). Kto w tym roku dołączył do konstelacji pisarskich gwiazd?

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Ćwirleja zdecydowało, że do grona zwycięzców dołączy szczeciński pisarz – Przemysław Kowalewski. Jak można było usłyszeć podczas ogłoszenia werdyktu, wybór nie był prosty. Obok Przemysława Kowalewskiego w finałowej trójce plebiscytu znaleźli się także Andrzej Graul z powieścią „Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy” (Wydawnictwo GlowBook) oraz Aleksandra Śmigielska z tytułem „Oszustka” (Wydawnictwo Znak Crime).

„Kiedy zacząłem pisać tą książkę, nigdy nie przypuszczałbym, że za chwilę będę tutaj, że tak się zmieni moje życie. To jest dowód na to, że nigdy nie warto zapominać o swoich marzeniach. A takie było moje marzenie, kiedy wpisywałem do pamiętnika, mając 7 lat, że kiedyś chciałbym zostać pisarzem.”

kozioł-przemyslaw-kowalewski

Prawda cię przerazi.
Rok 1957. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu.
W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa, które miało miejsce we wrześniu 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.


Od czasu debiutu w maju 2023 roku Przemysław Kowalewski nie tylko zadomowił się na polskim rynku wydawniczym, ale przede wszystkim nie zwalnia tempa! We wrześniu ukazał się drugi tom powieści, noszący tytuł „Szóstka„, a zaledwie kilka miesięcy później, w marcu tego roku – „Sierociniec„. Można więc przypuszczać, że tytuł Kryminalnego Debiutu Roku 2023 nie będzie jedyną nagrodą w pisarskiej karierze Kowalewskiego.

Tymczasem Ci z Was, którzy jeszcze nie czytali „Kozła”, mogą już teraz pobrać książkę za darmo ze strony http://www.legimi.pl/gwiazdozbiorkryminalny. Aby pobrać książkę nie potrzeba hasła ani kodu, jedynym warunkiem jest posiadanie/rejestracja konta w Legimi. Akcja trwa od 19 kwietnia do 31 maja 2024 r. lub do wyczerpania 10 tys. pobrań.

Źródło: https://www.facebook.com/GwiazdozbiorKryminalnyKujawyiPomorze

7 komentarzy

Dodaj komentarz