Festiwal Góry Literatury 2024

Rozpoczyna się 10. edycja Festiwalu Góry Literatury! Co w programie?

Przed nami jubileuszowa edycja Festiwalu, którego pomysłodawczynią jest polska Noblistka – Olga Tokarczuk. Impreza rozpoczyna się 4 lipca i trwa 11 dni! W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział aż 35-tysięcy osób, a transmisję online śledziło pół miliona widzów.  Co w tym roku przygotowali organizatorzy? Czy uda się powtórzyć ubiegłoroczny sukces?

Festiwal Góry Literatury to wyjątkowe, największe w Polsce wydarzenie literacko-społeczne. Zostało ono powołane do życia w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Od początku istnienia głównym celem Festiwalu jest aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców Ziemi Kłodzkiej i Aglomeracji Wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, a także promocja samego regionu. Od 2022 roku Festiwal organizuje Fundacja Olgi Tokarczuk, niezależna organizacja pozarządowa, powołana do życia przez pisarkę niedługo po otrzymaniu przez nią Literackiej Nagrody Nobla.

Pierwsze edycje Festiwalu odbywały się na tarasie mojego domu. Ukształtowanie ogrodu pozwalało na stworzenie swoistego amfiteatru. Ale też na bliskość. Cieszę się, że mimo tak ogromnego rozwoju ten rodzaj bliskości pomiędzy gośćmi festiwalowymi a publicznością wciąż jest jednym z najważniejszych elementów wydarzenia. Trochę mnie przeraża tegoroczny rozmach, nie sposób wziąć udziału we wszystkich wydarzeniach z równym skupieniem i zaangażowaniem, ale tym bardziej doceniam pracę Fundacji i całego zespołu – mówi Noblistka.

fot. Max Pflegel

Rok 2024 to nie tylko jubileusz Festiwalu. To także 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO i 20. rocznica wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Organizatorzy zwrócili na to szczególną uwagę.

– Rocznice bywają niedoceniane. Dla nas jednak ważne jubileusze są niezwykle istotne, a ich nadzwyczajne nagromadzenie w tym roku ma niezwykłą wartość symboliczną. Festiwal, który jest już częścią krwiobiegu regionu, przypomina mieszkańcom, właśnie poprzez honorowanie rocznic, że są Europejczykami i wolnymi ludźmi. Podkreśla wartości, jakie się z tymi pojęciami wiążą. Pozwala także na nieskrępowaną dyskusję o przyszłości i o tym, jak osiągnięć ostatnich 35 lat nie zmarnować, jak je korygować, jak się z najnowszą historią Polski mierzyć – mówi Grzegorz Tokarczuk, prezes Fundacji.

Po niewątpliwym sukcesie ubiegłorocznej edycji organizatorzy zdecydowanie nie zwalniają tempa i w tym roku zaplanowali rekordową liczbę wydarzeń! Jak można ująć to w skrócie?

  • 11 dni festiwalu
  • 3 miejscowości
  • 23 lokalizacje
  • ponad 230 zaproszonych gości 
  • 11 koncertów
  • 9 pokazów filmowych
  • 5 wystaw
  • 2 przedstawienia teatralne
  • 14 warsztat oraz seminariów Latającego Uniwersytetu Ludowego
  • oraz spotkania, debaty i dyskusje!

Niezmiennie najwięcej uwagi Festiwal poświęca literaturze polskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się więc m.in.: Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Urszula Honek, Eliza Kącka, Joanna Kuciel-Frydryszak, Małgorzata Lebda, Yakov Z. Mayer, Joanna Mueller, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Adania Shibli, Paweł Sołtys, Agnieszka Taborska, Krzysztof Varga, Filip Zawada, Jakub Żulczyk i wielu, wielu innych.

fot. Jerzy Wypych

Nie zabraknie również rozmów wokół książek popularnonaukowych i biografii. W tym paśmie na publiczność czekać będą m.in.: Jerzy Bralczyk, Piotr Jacoń, Sabina Jakubowska, Renata Kim, Leszek Kolankiewicz, Michał Książek, Jarosław Kuisz, Karolina Kuszlewicz, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Leder, Bartek Sabela, Sylwia Spurek, Tomasz Stawiszyński i Magdalena Środa.

W tym roku powraca także pasmo czeskie. Na scenach zaprezentują się Radka Denemarková, Petra Dvořáková i Anna Beata Háblová.

Nie sposób wymienić tu wszystkich zaproszonych gości i zaplanowanych wydarzeń. Pełny program 10. edycji Festiwalu Góry Literatury jest jednak dostępny tutaj.




Źródło: https://fundacjaolgitokarczuk.org

Dodaj komentarz