Quo vadis

Wielkie dzieło Henryka Sienkiewicza jako… kabaret

Wkrótce na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni będzie można zobaczyć jedną z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza w zupełnie nowej odsłonie. O jaką historię chodzi?

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni już 14 września zaprezentuje gdyńskiej publiczności spektakl na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza – „Quo vadis”. Twórcy uspokajają, że choć musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka zobaczymy jako kabaret, historia nie będzie odbiegać od pierwowzoru. Artyści nie wystąpią jednak w togach i sandałach ograniczających ruch, ale w ich zmodernizowanej wersji glamour.

Jak możemy przeczytać na stronie teatru: „Wartka akcja, krwiste postaci, wyrazisty wątek miłosny, ciekawa polemika tego, co przemija z tym co nadchodzi oraz krwawe widowiska to mieszanka, która od lat porywa czytelników. Quo vadis to epopeja, która aż prosi się, aby przenieść ją na deski sceniczne. Właśnie musical – jako forma teatru totalnego – będzie w stanie poradzić sobie z jej rozmachem, wielowątkowością, licznymi bohaterami i żarliwymi uczuciami.”

Co ciekawe, spektakl będzie miał swoją premierę 14 września 2024 roku, czyli dokładnie 23 lata po premierze filmu „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Ekranizacja jednej z najpopularniejszych powieści Henryka Sienkiewicza trafiła do kin dokładnie 14 września 2001 roku.

Akcja powieści „Quo vadis” ma miejsce w pierwszym wieku w Rzymie, za czasów panowania Nerona.
Marek Winicjusz, patrycjusz rzymski, poznaje Ligię, brankę wychowaną w domu Plaucjuszów, chrześcijankę. Kobieta nie chce zostać jego kochanką, więc Winicjusz podejmuje walkę, próbuje porwać Ligię z domu dla ubogich chrześcijan. Kiedy zostaje ranny, chrześcijanie troszczą się o niego i leczą, pomaga mu również Ligia. Daje to wiele do myślenia Winicjuszowi-poganinowi. Antagonizm między światem chrześcijańskim a pogańskim wpływa też na coraz bardziej bezwzględne decyzje Nerona…

Powieść „Quo vadis” przyniosła Sienkiewiczowi międzynarodową renomę. Historia była początkowo publikowana w „Gazecie Polskiej” w odcinkach w latach 1895–1896, a także w „Czasie” i „Dzienniku Poznańskim”. Książkowa premiera miała miejsce w 1896 roku w Krakowie.

„Quo vadis” zostało przetłumaczone na wiele języków, dzięki czemu Henryk Sienkiewicz zyskał miano pisarza europejskiego. Ten sukces bez wątpienia przyczynił się do przyznania mu Literackiej Nagrody Nobla w 1905 roku.



Źródła: https://muzyczny.org/pl/repertuar.html; https://www.facebook.com/teatrmuzycznygdynia; https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/quo-vadis/

Zdjęcia: https://www.facebook.com/teatrmuzycznygdynia

Dodaj komentarz