TOP 5 - Książki, które wprowadzą Cię w świąteczny nastrój

TOP 5 - Książki, które wprowadzą Cię w świąteczny nastrój

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny. To prawdopodobnie jedyny czas w roku, kiedy choć trochę zwalniamy i poświęcamy odrobinę uwagi temu, na co nie znajdujemy chwili przez resztę roku. Mam nadzieję, że miedzy pieczeniem pierniczków i cieszeniem się rodzinnym czasem, znajdziesz niewielką przestrzeń dla książek, dzięki którym jeszcze lepiej poczujesz Ducha Świąt. 

Z okazji tego, że ciężarówka Coca Coli już dawno wyjechała na telewizyjne drogi i „coraz bliżej święta”, przedstawiam Ci zestawienie pięciu książek, które idealnie wpasowują się w ten świąteczny czas. 

J. R. R. Tolkien, Listy od Świętego Mikołaja 

Teoretycznie jest to książka dla dzieci, jednak uważam, że dorośli także znajdą w niej coś dla Ciebie. Listy od Świętego Mikołaja, to zbiór – a jakże – listów, w których J. R. R. Tolkien wciela się w rolę Świętego Mikołaja. Korespondencję opatrzoną wieloma rysunkami Tolkien przez lata podrzucał swoim dzieciom, podtrzymując w nich dziecięcą radość i wiarę w starszego, ubranego na czerwono pana z brodą. Świat stworzony przez znanego pisarza jest rozbudowany i intrygujący, a przy okazji może być inspiracją dla rodziców, których pociechy co roku czekają na odpowiedź od Świętego. 

9 Wigilii

Stefan Chwin, Jerzy Pilch, Paweł Huelle, Natasza Goerke, Agnieszka Kołakowska, Wojciech Kuczok, Antoni Libera i Joanna Szczepkowska – to stworzone przez nich dziewięć opowieści składa się na książkę 9 Wigilii. W każdej z nich Święta wyglądają inaczej. Nie zawsze są radosne i rodzinne. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na okładce, bywają magiczne, nastrojowe, samotne, trudne, niezwykłe, rodzinne, refleksyjne. Zbiór opowiadań to kumulacja pisarskich umiejętności. Każdy znajdzie historię, która poruszy go do głębi. 

Agatha Christie, Morderstwo w Boże Narodzenie 

Teraz coś dla miłośników kryminalnych zagadek. Wbrew pozorom Święta Bożego Narodzenia, to idealny moment, żeby „wyeliminować” tych, którzy szczególnie nam się narazili. Misja staje się łatwiejsza, gdy cała rodzina spotyka się w jednym domu, aby razem uczcić ten szczególny czas. Christie już w dedykacji daje nam obietnicę niezłych wrażeń, ponieważ zwraca się w niej do swojego szwagra, który pragnie przeczytać coś o „solidnej, krwawej zbrodni”. Autorka wyraża nadzieję, że szwagrowi się spodoba. Nic, tylko zabierać się do lektury!

Charles Dickens, Opowieść Wigilijna 

Każdy ją zna, ale nie mogło jej tu zabraknąć. Lektura Opowieści Wigilijnej (mimo że dobrze wiemy, co nas czeka), może skłonić do namysłu. Boże Narodzenie to dla wielu czas refleksji, dlatego warto zastanowić się czasem, czy i nas nie nawiedzają duchy, z którymi warto byłoby się rozprawić. 

Maria Iwaszkiewicz, Kuchnia Iwaszkiewiczów

Na koniec coś dla łasuchów, choć nie tylko. W tej książce znajdziesz nie tylko przepisy, ale także anegdotki z życia Iwaszkiewiczów. Książka ta funduje magiczny powrót do przeszłości za sprawą smaków i zapachów. Ponadto eleganckie wydanie i piękne fotografie sprawiają, że książka świetnie sprawdzi się jako prezent. 

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *