"Kaprysik" - damskie historie Mariusza Szczygła

"Kaprysik" - damskie historie Mariusza Szczygła

Kto z nas nie miewa kaprysów? Nawet jeżeli bardzo będziemy się tego wypierać, zdarzają się one każdemu. Stereotypowo kaprys przypisywany jest kobietom, jednak mężczyznom oczywiście też się zdarza. Kaprysik przytrafił się na przykład Mariuszowi Szczygłowi, który w książce pod właśnie takim tytułem umieścił kilka damskich historii, czego dowiadujemy się z podtytułu publikacji.

Kilka opowieści

Kaprysik to nie do końca klasyczny reportaż. Nazwałabym go raczej zbiorem opowieści o ciekawych osobach, a tak się złożyło, że wszystkie są kobietami. I dobrze!

Historie te, publikowane wcześniej w Wysokich Obcasach w latach 2001-2004, w znacznej części przedstawiają postacie nieznane, ale pojawiają się też te, których nazwiska możemy rozpoznać.

Każda opowieść, jak i każda kobieta, ma niepowtarzalny charakter i pokazuje, że wszyscy ludzie chowają w sobie coś interesującego i niezwykłego – ciekawe przeżycie, małe dziwactwo, niespotykany nawyk.

Kobiece miejsca

Wszystkie rozdziały książki zabierają nas w miejsca kameralne, w których bohaterki robią rzeczy niestandardowe – jedna opisuje każdy, najmniejszy element życia w dziennikach, dokumentując w ten sposób całe swoje życie, druga postanawia zrobić kronikę fotograficzną.

Szczygieł wszystkie panie opisuje z dużym zrozumieniem, podkreśla to, co wyjątkowe, nie ocenia – jak na reportażystę przystało.

Kadry

Kaprysik wciąga nas do swojego wnętrza także poprzez fotografie. Nadają one realny wymiar opisywanym kobietom, a także tworzą atmosferę prywatności, która pozwala nam po prostu zaprzyjaźnić się z tymi paniami, pójść na kawę, znaleźć w nich kawałek siebie.

Damskie historie opisane przez Mariusza Szczygła nie starzeją się. Idealnie ukazują właściwą kobietom determinację do działa, chęć dążenia na przód, zdobywania kolejnych szczytów codzienności, przekonanie, że „najlepsze miejsce na namiot jest zawsze trochę dalej”.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *