Kiedy napawdę pracujesz?

Kiedy napawdę pracujesz?

Każdy z nas pracuje i nie jest to żadne odkrycie. Wraz z rozwojem cywilizacji i technologii, rodzaje pracy zmieniają się i jest ich coraz więcej. Jeszcze niedawno najbardziej pożądanym zajęciem było piełnoetatowe, ośmiogodzinne siedzenie w biurze. Teraz taki wymiar pracy oczywiście nadal możemy uznawać za podstawowy, w jakimś sensie „tradycyjny”, jednak coraz więcej osób pracuje zdalnie lub ma nienormowane godziny pracy.

Mam czasem wrażenie, że osoby pracujące zdalnie (z domu) traktowane są nieco inaczej niż osoby pracujące na pełen etat. Pisząc „inaczej” mam na myśli po prostu gorzej. Uważa się, że skoro siedzimy (też zaliczam się do tej grupy) w domu, to nie jest to żadna praca – w dresie, pod kocem, z ulubioną herbatką. Nie ma stresu, nie ma presji. Nie zawsze tak to wygląda.

Praca z domu

Osoby, które pracują same muszą wykazywać się ogromną samodyscypliną i dobrą organizacją pracy. Ponadto, gdy mają jakiś problem nie mogą zapytać kolegi/koleżanki, siedzącego/siedzącej przy biurku obok. Same muszą znaleźć rozwiązanie.

Praca bez wynagrodzenia (?)

Trzeba pamiętać też osobach, które pracują, a nie dostają za to pieniędzy. I może zapytacie od razu „Jak to?! Przecież za pracę otrzymuje się wynagrodzenie”. Oczywiście, ale to wynagrodzenie nie zawsze jest pieniężne. Mam na myśli osoby, które pracują nad własnym biznesem, blogiem, kontem na Instagramie. Takie działania wymagają ogromnego zaangażowania, samozaparcia i cierpliwości, ponieważ na efekty czeka się zazwyczaj dość długo. W takim przypadku najważniejsze to nie poddawać się. Sama w gorszych momentach przypominam sobie myśl Williama Feathera.

Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.

Ocena

Pamiętajmy więc, że praca ma różne oblicza i każde zasługuje na szacunek. Nieważne, czy pracujesz w biurze, czy w domu, czy się uczysz (to też praca – inwestycja w przyszłość). Jeżeli masz poczucie, że twojej pracy nikt nie docenia lub po prostu nie traktuje jej poważnie, bądź cierpliwy/cierpliwa i doceniaj to, co robisz. Efekty będą mówić same za siebie. Jeżeli łatwo przychodzi Ci ocenianie (negatywne) pracy innych, przestań. To nikomu nie pomaga.

 

 

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *