"Beduinki na Instagramie"

"Beduinki na Instagramie"

Opuszczają rodzinę, kraj i kulturę. Zakładają długie szaty, zasłaniają twarz, zgadzają się na bycie drugą albo czwartą i oddają swój los w czyjeś ręce. Co sprawia, że Europejki porzucają wszystko, co znają (także swoją niezależność i autonomię) i wyjeżdżają, aby żyć ze swoim emirackim księciem? Czy dla kobiet mieszkających w Emiratach Arabskich nikab jest symbolem uwięzienia, czy powodem do dumy? Jak to się stało, że miasto, które jeszcze kilka dekad temu tworzyły rozbite na pustyni namioty, stało się ociekającą luksusem oazą nowych technologii? Na te wszystkie pytania odpowiada Aleksandra Chrobak w książce pt. Beduinki na Instagramie. Moje życie w Emiratach.

Aleksandra Chrobak to absolwentka religioznawstwa i polonistyki, która zamieszkała w Abu Zabi i z perspektywy Europejki opisuje mechanizmy rządzące emiracką rzeczywistością.

Beduinki na Instagramie to książka, która ukazuje niezliczoną ilość kontrastów między Bliskim Wschodem a Europą, ale także tych w codzienności Emiratów Arabskich.

Emiratczycy są mistrzami społecznej samokontroli i niezależnie od tego, co myślą i czują, potrafią doskonale kontrolować swoje zachowanie.

Oaza

Emiraty to skutek posiadania ogromnej chęci stworzenia czegoś wielkiego oraz wystarczającej sumy pieniędzy jednego z szejków.

Z dnia na dzień rozwój stal się sztandarowym hasłem, motorem napędowym rodzącego się państwa. Petrodolary miały być wehikułem, który przyniesie społeczność z beduińskich namiotów do współczesnego świata i nadrobi stulecia w dekadę. Udało się.

Ukryte

Szczególnie ciekawe w Beduinkach… są historie kobiet, z którymi autorka miała okazję rozmawiać i na tej podstawie przedstawia, jaką pozycję w społeczeństwie ma płeć piękna, dlaczego kobiety z jednej strony żyją pod dużym naciskiem mężczyzn, a z drugiej strony państwo mocno im sprzyja oraz  jak zachować kobiecość i zachwycać, gdy cała sylwetka zakryta jest szlachetną tkaniną.

Dysonans

Beduinki na Instagramie skupiają się na kontrastach i to właśnie sprawie, że czyta się tę książkę z dużą przyjemnością i zaciekawieniem.

Przeszkadzać mogą dość liczne błędy (literówki, brakujące słowa), jednak sama historia wciąga bez reszty. Wiem, że gdy skończę tę pozycję na pewno sięgnę po kolejny reportaż opisujący ten krąg kulturowy.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą poznać tajemnice świata teoretycznie nierealnego.

Moja ocena:

6/10

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *