Co daje nam teatr?

Co daje nam teatr?

Teatr to jedna z najstarszych rozrywek, która przetrwała tysiące lat. Skoro nadal istnieje, to znaczy, że jest w niej coś wyjątkowego. A może to po prostu tradycja, którą kontynuuje się z „przyzwyczajenia”?

Dziś odpowiem na pytanie, co daje nam teatr, a tym samym postaram się udowodnić Wam, że czasem warto wybrać się do niego wybrać (kiedy będzie to już możliwe).

1. Niepowtarzalne wydarzenie

Idąc na spektakl teatralny masz gwarancję niepowtarzalności tego wydarzenia. Spytasz: jak to, przecież grali tę sztukę wczoraj, zagrają jutro i jeszcze przez dwa miesiące. Jasne, ale żadne przedstawienie nie będzie takie samo. Dlaczego? Wystarczy, że jeden aktor powie coś z inną intonacją niż w poprzednim spektaklu, wystarczy, że ktoś sekundę się spóźni, wystarczy, że będzie inna pogoda i pani Ani włosy pokręcą się bardziej niż zazwyczaj. Kiedy idziesz do teatru, możesz być pewny_a, że ten spektakl nigdy się już nie powtórzy.

2. Zobaczenie prawdziwego aktorstwa na żywo

Praca aktora z definicji jest nam dobrze znana i spotykamy się z nią bardzo często – w filmach, reklamach, serialach. Praca aktora na żywo jest jednak czymś zupełnie innym. Można wtedy zobaczyć (i odczuć!) prawdziwe emocje, które grający przepuszcza przez swoje ciało i duszę. Poza tym zawsze miło zobaczyć, czy ten Franek, którego znamy z „Pierwszej miłości” rzeczywiście jest taki przystojny.

3. Niezbyt drogi sposób na spektakularne świętowanie wszystkich okazji

Jak zaczynałam studia (czyli jakieś 6 lat temu) bilet do teatru kosztował mniej niż 50 złotych. Oczywiście zależało to od wieku, zniżek, itd. Teraz jest nieco drożej, ale droższe jest też jedzenie, mieszkanie i bilet  MPK. Mimo wzrostu cen, teatr to rozrywka na najwyższym poziomie, której można doświadczyć za stosunkowo niewielką cenę. Tym samym teatr staje się doskonałym sposobem na świętowanie ważnych dni, jak urodziny, rocznice czy Boże Narodzenie.

4. Nauka i poszerzanie perspektywy

Idąc na spektakl biograficzny czy historyczny, można wiele się dowiedzieć. W lockdownowej przerwie byłam na „Lazarusie” we wrocławskim Capitolu. Sztuka w całości poświęcona jest Davidowi Bowiemu. Usłyszałam tam wiele piosenek, które znałam, ale nie miałam pojęcia, że stworzył je Bowie. Druga strona tego medalu jest taka, że jeżeli coś Ci się nie spodoba, to będziesz mógł_a powiedzieć dlaczego. Nie wszystko zawsze zachwyca, ale bardzo ważne jest to, żeby wiedzieć co i dlaczego nam się nie podoba.

5. Rozwój kreatywności i źródło inspiracji

Teatr podsuwa rozwiązania – życiowe, biznesowe, towarzyskie. Uważne obserwowanie akcji, której nie można cofnąć o pół minuty, gdy się zagapimy, to też po prostu niezły trening dla mózgu, a wiadomo, że wytrenowany mózg bardzo przydaje się w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego warto do teatru zabierać dzieci. Niektóre sztuki przeznaczone są już dla trzylatków!

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, że warto czasem zajrzeć do teatru. Jeżeli uważasz, że to nie Twoja bajka i dobrze wiesz dlaczego, nie będę Cię namawiać. Ale jeżeli przypuszczasz, że to nie Twoja bajka i nie jesteś pewny_a dlaczego, może warto się przełamać i dać teatrowi szansę?

 

Skąd zdjęcie?

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *