Kryminalny Debiut Roku 2023 – poznaj finałową trójkę!
Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to nie tylko spotkania z cenionymi autorkami i autorami literatury kryminalnej i sensacyjnej, to również plebiscyt na najlepszy polski debiut kryminalny. Jury pod przewodnictwem Ryszarda Ćwirleja wybrało już finałową trójkę. Kto w tym roku zawalczy o Nagrodę?
W poprzednich edycjach zwycięzcami zostali:
- Grzegorz Dziedzic, „Żadnych Bogów, żadnych panów”, Wydawnictwo Agora (edycja 2021)
- Julia Łapińska, „Czerwone jezioro”, Wydawnictwo Agora (edycja 2022)
Tegoroczni nominowani:
„Inspektor Wołeczek i Żar Czungpalarmy”, Andrzej Graul, Wydawnictwo GlowBook
Parodia kryminału „Inspektor Wołeczek i żar Czungpalarmy” opowiada o śledztwie kontrowersyjnego Analityka Praktyk Wątpliwych w tajemniczej stolicy egzotycznego zbytku i globalnej konspiracji, rządzącej się prawami ograniczonymi jedynie potencjałem języka i wyobraźni. Fantasmagoryczna Czungpalarma nasycona jest nonsensownym poczuciem humoru i postaciami równie groteskowymi, co groźnymi. Choć prym wiedzie Malaniama, mącicielka wyglądająca jak milion dolarów w świecie, w którym płaci się centami, w śledztwo zamieszany jest też podrzędny łobuz ze Szlajanek Rubaszny Romek, przywódczyni ciemiężonych studentów-robotników Hesia Mejerowna czy profesor Wezyr, kapitalistyczny tyran wyzyskiwacz. Równie ważne są szczury szalejące z ontoaktywnymi krokietami pod marmurowym obliczem olimpijskich bożków i stojąca na straży tradycji i porządku, wiecznie szczerząca się Bezpieka.
„Kozioł”, Przemysław Kowalewski, Wydawnictwo FILIA
Prawda cię przerazi.
Rok 1957. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa, które miało miejsce we wrześniu 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.
„Oszustka”, Aleksandra Śmigielska, Wydawnictwo Znak (Znak Crime)
Przeszłości nie da się zmienić. Można ją jednak oszukać. Moje poprzednie życie było tajemnicą. Udało mi się oszukiwać wszystkich na tyle długo, że sama wreszcie zapomniałam, kim kiedyś byłam. Aż do dziś. Ktoś postanowił mi przypomnieć brud i zło, które zostawiłam za sobą. Ktoś, komu bardzo zależy na tym, aby moje kłamstwa wyszły na jaw. Kto chce zburzyć moje poukładane życie i odebrać mi to, co najważniejsze – mojego kochanego Piotra i nasze dziewczynki. A ja nie pozwolę na to, aby stała im się krzywda. I zrobię wszystko, aby uchronić ich przed prawdą.
Zwycięską książkę poznamy już 20 kwietnia 2024 w Toruniu podczas uroczystej gali wieńczącej Ogólnopolski Festiwal Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Laureat(ka) odbierze pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. złotych.
W tym roku po raz pierwszy zdecydowano o uhonorowaniu także osoby redagującej ‒ otrzyma ona statuetkę oraz 4 tys. złotych.
Czytaliście którąś z nominowanych powieści? Kto Waszym zdaniem zasługuje na wygraną?
Źródło: https://www.facebook.com/GwiazdozbiorKryminalnyKujawyiPomorze
Tylko jeden tytuł mam za sobą także reszta czeka do nadrobienia.
Uwielbiam kryminały, więc muszę nadrobić!